تبلیغات
بــــــــــرهان و عــــــــــرفان - حدیث برزخی یکی از اساتید علامه حسن زاده درباره امامت


حدیث برزخی یکی از اساتید علامه حسن زاده درباره امامت

امامت در جهان اصلى است قائم   چو اصل قائمش نسلى است دائم 

اشاره است به حدیث برزخى از مرحوم آیة الله آقا محمد غروى آملى - رضوان الله تعالى علیه - است .
در كلمه 38 هزار و یك كلمه آمده است :
((روزى به محضر مبارك استادم جناب آیة الله محمد آقاى غروى آملى - رضوان الله تعالى علیه - تشرف حاصل كرده بودم ، به من فرمود: این عبارت را در جایى دیده اید كه ((الامام اصله قائم و نسله دائم ))، عرض كردم : خیر در جایى ندیده ام ، چه جمله شگفت شیوا و شیرین و دلنشین است كه خود اصلى استوار و قانونى پایدار است ، حضرت تعالى از كجا نقل مى فرمایید؟
فرمود من از جایى نقل نمى كنم . آنگاه انگشتان دست راستش را جمع كرد و در حالى كه بر گرد لبانش دور مى داد فرمود: دیروز كه از خواب بیدار شدم دیدم این جمله را بر سر زبان دارم ، و بدان گویایم .
راقم گوید: در اصطلاح عرفان این گونه القاءات سبّوحى را ((حدیث برزخى )) گویند.
عرض شد كه انسان كامل قطب زمان است كه حضرت امیر (علیه السلام ) فرمود: ان محلى منها محل القطب من الرحى و رحى بر قطب دور مى زند و بر آن استوار و بدان پایدار است ، همچنین خلافت الهیه قائم به انسان كامل است كه قطب عالم امكان است ، وگرنه خلافت الهیه نیست .
مقام قطب همان مرتبت امامت و مقام خلافت است : ((انى جاعل فى الارض خلیفة )).
عقول حاكم است كه احوال عالم بر عدالت قائم است و انبیاء براى قسط قیام نموده اند لذا ((بالعدل قامت السموات و الارض )) و به عدل امور مردم انتظام میابد و به عدالت مطلقه حق هر ذى حقى به وى اعطا مى گردد. و تحصیل كمالات علمیه و عملیه براى نیل به سعادت ابدى و قرب به عالم قدس و ایصال به معبود حق به واسطه عدل مى باشد كه اگر عدل نباشد نظام عالم مختل مى شود و نظام اجتماع بنى آدم درهم مى ریزد و حدود و حقوق معطل مى ماند و هرج و مرج مستولى مى شود و امر معاد و معاش مردم فاسد مى گردد.
پس وجود انسان كامل براى برقرارى عدالت مطلق در همه ابعاد در نظام هستى امرى ضرورى و اصلى پایدار و استوار است كه هر عاقلى را در پذیرش آن معطلى نیست .
و این امام كه زمام همه امور در دست قدرت تصرف اوست و زمان عدل به دست اوست باید خلیفة الله باشد كه تا علم به تمام حقایق عالم و اسرار موجودات داشته باشد كه همه را در مسیر صراط مستقیم كه طریق وسطى است براى رشد به پیش ببرد و مطابق استعداد هر شیئى كمال لایق به وى را بدو عطا كند و همگان را در طریق استقامت سائق باشد.
و این اصل قائم را نسل دائم است كه به طفیل وجود وى عالم بقا یابد. زیرا كه بر اساس ((قل كل یعمل على شاكلته )) دار هستى كه ظهور حق مطلق و تجلى تام عینى اوست غیر متناهى است و موجودات پشت هم در دار وجود مى آیند و مى رود و هر یك از آنها نیز در این آمد و شد استعداد خاصى براى رسیدن به كمال خاص را دارایند و ظهور این استعداد به انسان كامل وابسته است كه ربط وجودى بین حق و خلق است ؛ و اگر امامت و انسان كامل امام نباشد هیچ شیئى به كمال نمى رسد. پس براى قوام عدل امامت دائمى است و نسل آن نیز دائمى است . یعنى خداى متعال همانگونه كه دائما در حال جعل عالم است ، مدام در جعل خلیفه است كه لولا الحجة لساخت الارض باهلها.
انسان كامل رب انسانى و سلطان عالم و خلیفة الله است و عالم به مدام به وجود او محفوظ است .تاریخ : دوشنبه 17 تیر 1392 | 01:44 ب.ظ | نویسنده : مصطفی - mustafa . y | نظرات

  • paper | پرشین تم | خرید بک لینک